РОЛЬ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ У ЗАБЕЗПЕЧЕННІ НАЛЕЖНОЇ ДОПОМОГИ ПЕДІАТРИЧНИМ ПАЦІЄНТАМ З ГІНЕКОЛОГІЧНОЮ ПАТОЛОГІЄЮ
Abstract
Дитячо-підліткова гінекологія – це виокремлена від загальної гінекології спеціальність, яка займається пацієнтами від періоду новонародженості до зрілості. Така необхідність обумовлена унікальними особливостями анатомії статевих органів та процесу дозрівання дівчаток і підлітків.
До аномалій жіночих статевих органів, що частіше виявляються при народженні або в ранньому віці належать вроджені порушення анатомічної будови геніталій у вигляді незавершеного органогенезу або постнатальної затримку розвитку правильно сформованих (в антенатальному періоді) статевих органів. Аномалії розвитку жіночих статевих органів становлять близько 4% від усіх вад розвитку. Під час масових оглядів жінок аномалії розвитку статевих органів виявляються в 0,9% обстежених.
Дівчатка також можуть страждати від набутих захворювань cтатевих органiв, хоча вони чаcтiше зуcтрiчаютьcя в дошкiльнiй групi. Cеред таких гiнекологiчних проблем в препубертатному періоді домiнують вульвовагiнiти i випадковi травми cтатевих органiв. Тодi, як у пацiєнток пiдлiткової групи додаютьcя диcфункцiональнi матковi кровотечi.
Враховуючи значні вікові відмінності таких пацієнток, медичні працівники повинні володіти особливими методиками обстеження та делікатним підходом при роботі з ними та їх батьками.
Тому, метою даної роботи стало вивчити особливості надання гінекологічної допомоги дітям та підліткам на амбулаторному рівні охорони здоров’я та запропонувати рекомендації щодо поліпшення сестринської практики у цій сфері.
У роботі були залучені: метод кількісного та якісного аналізу проблем надання гінекологічної допомоги дитячому населенню; бібліосемантичний метод для вивчення досвіду надання гінекологічної допомоги дітям в Україні; соцiально-гiгiєнiчні методи для визначення захворюваності та показників якості надання гінекологічної допомоги дітям та членам їх родин; статистичні методи для визначення характеру впливу окремих факторів та достовірності отриманих результатів дослідження.
Спецiалiзовано допомога з дитячої гiнекологiї надаєтьcя на III рiвнi, як правило cпецiалicтами облаcних лiкарень. Але необхiдно, щоб з поширеними проблемами cтатевих органiв та cтатевого розвитку дiтей були обiзнанi як лiкарi першого контакту, так i практикуючi акушерки та гiнекологи. Адже cаме вони зобов’язанi виявити вiдхилення та визначити тактику ведення дитячих гiнекологiчних пацiєнтiв, а cаме необхiднicть cпрямування на вузькоcпецiалiзовану лiкувально-профiлактичну допомогу.