Участь медичної сестри у наданні екстреної та невідкладної допомоги населенню
Abstract
Екстрена медицина — це медична спеціальність, яка займається лікуванням захворювань або травм, що потребують негайної медичної допомоги. Бригади невідкладної допомоги спеціалізуються на наданні медичної допомоги позаплановим і недиференційованим пацієнтам будь-якого віку. Вони несуть основну відповідальність за початок реанімації та стабілізації, а також за проведення початкових досліджень і втручань, необхідних для діагностики та лікування захворювань або травм у гострій фазі. Якісна невідкладна медична допомога запобігає або зменшує руйнівні наслідки дорожньо-транспортних травм, інсульту, інфаркту, гострих ускладнень вагітності та пологів, а також багатьох дитячих інфекцій. За даними ВООЗ, понад половини смертельних випадків у країнах із низьким і середнім рівнем доходу можна було б уникнути шляхом ефективного негайного втручання на місці події, організованого та безпечного транспортування до лікарні з подальшою кваліфікованою оцінкою, стабілізацією та діагностикою. Простіше кажучи, ефективна невідкладна допомога, яку надає належним чином підготовлений персонал, рятує життя, покращує ефективність інших частин системи охорони здоров’я та знижує економічні витрати. Тому проблема підготовки медичної сестри екстреної та невідкладної допомоги, яка базується на детальному вивченні обсягу її роботи, є актуальною та надважливою для нашого суспільства, особливо з урахуванням сучасних вимог.
Враховуючи це, метою нашого дослідження стало вивчення особливостей надання екстреної та невідкладної допомоги медичними сестрами КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР.
Дослідження мало такі завдання: Дослідити кадрову структуру КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР за останні 3 роки. Проаналізувати показники роботи надання екстреної та невідкладної допомоги медичними сестрами КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР за останні 3 роки. Виявити головні проблеми надання екстреної та невідкладної допомоги медичними сестрами КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР. Запропонувати рекомендації для покращення надання екстреної та невідкладної допомоги медичними сестрами КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР
Об’єктом дослідження була участь медичної сестри у наданні екстреної та невідкладної допомоги.
Предметом дослідження став об’єм роботи та обов’язки медичної сестри при наданні екстреної та невідкладної допомоги.
В роботі були використані такі методи дослідження: аналіз літературних джерел, аналіз статистичних пoказників діяльності КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР за останні 3 роки, матeматичнo-статистичний, логічного узагальнення та системного підходу.
В результаті проведених досліджень нами виявлено, що основними компетенціями медсестер швидкої допомоги є: зміна медсестринської практики, догляд за критичними пацієнтами, спілкування та координація, виконання ролі медсестер у разі лиха, роздуми про етичні та правові стандарти, дослідницька компетентність, компетенція викладання та компетенція лідерства. Взаємозв’язок цих основних компетенцій веде до 2 концепцій: розширення медсестринської практики ЕД і вимоги до передової ролі медсестри ЕД.
Основними навичками та характеристиками медсестри швидкої допомоги: комунікативні навички, співчуття та емпатія, емоційна стійкість, організаційні навички, фізична витривалість, увага до дрібниць, навички критичного мислення.
Серед причин викликів у КНП "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" ТОР протягом останніх трьох років найчастіше мало місце обслуговування раптових захворювань, нещасних випадків, травм і отруєнь. Причому кількість випадків обслуговування раптових захворювань різко зростає за останні три роки. Однак, спостерігається досить велика частка виїздів до хронічних хворих з тенденцією до зростання за останні три роки, що вказує на невирішені до кінця проблеми надання медичної допомоги на первинній ланці.
У КНП "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" ТОР протягом останніх трьох років спостерігається наявність незайнятих посад, яка у 2023 р. досягла 5,8%. При збереженні такої тенденції служба відчуватиме серйозну нестачу кадрів.
При дослідженні частоти обслуговування викликів з приводу головних причин смертності населення, а зокрема, із тяжких серцево-судинних катастроф, виявлено, що виклики з підозри на гострий мозковий інсульт обслуговуються переважно лікарськими бригадами.
Нами виявлено, що при обслуговуванні лікарськими бригадами викликів з приводу підозри на ГКС з елевацією сегмента ST були госпіталізовані не всі пацієнти, що свідчить про ефективно проведену диференційну діагностику на долікарняному етапі яка включає в себе і етапи медсестринського процесу.
При обслуговуванні фельдшерськими бригадами викликів з приводу підозри на підозри на ГКС з елевацією сегмента ST були госпіталізовані всі пацієнти, що свідчить про потребу в ефективній диференційній діагностиці на долікарняному етапі.
Відсоток хворих з підозрою на ГКС з елевацією сегмента ST при обслуговуванні фельдшерськими бригадами, які госпіталізовані з можливістю здійснення перкутанних втручань, прогресивно знижується за останні три роки.
Виклики бригад ШМД з приводу ДТП обслуговуються переважно лікарськими бригадами. Були госпіталізовані не всі пацієнти з приводу ДТП при обслуговуванні лікарськими та фельдшерськими бригадами, що свідчить про ефективну діагностику та надану кваліфіковану медичну допомогу на долікарняному етапі