Роль медичної сестри в процесі реабілітації пацієнтів із шийним остеохондрозом
Abstract
Біль у спині та шиї є серйозним тягарем для суспільного здоров’я, від якого страждають мільйони. З покращенням виживання дітей і старінням населення в усьому світі, особливо в країнах з низьким і середнім доходом, кількість людей, які відчувають біль у шиї, ймовірно, суттєво зросте протягом наступних десятиліть. Приблизно половина всіх людей відчує клінічно важливий епізод болю в шиї протягом свого життя.
З 1990 по 2010 роки кількість років життя з поправкою на непрацездатність внаслідок болю в шиї збільшилася з 23,9 мільйона у 1990 році до 33,6 мільйона у 2010 році (47%). Це пояснюється, відповідно, зростанням чисельності населення (30%) і старінням населення (17%).
Поширеність болю в шиї зазвичай вища серед жінок, ніж серед чоловіків, також кількість випадків вища в країнах з високим рівнем доходу, аніж у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, у містах поширеність є вищою порівняно з сільською місцевості та досягає піка приблизно у віці 45 років.
Мета дослідження – дослідити ефективність запропонованого комплексу вправ на етапі реабілітації пацієнтів з остеохондрозом шийного відділу хребта.
Відповідно до мети дослідження було сформульовано завдання дослідження:
1. Вивчити основні причини та патогенез остеохондрозу шийного відділу хребта.
2. Скласти програму реабілітації пацієнтів з остеохондрозом шийного відділу хребта із застосуванням комплексу вправ лікувальної фізкультури.
3. Розробити програму реабілітації пацієнтів з остеохондрозом шийного відділу хребта із додатковим застосуванням спеціальних аплікаторів Ляпко.
4. Проаналізувати результати проведених реабілітаційних заходів із застосуванням комплексу вправ лікувальної фізкультури та із додатковим застосуванням спеціальних аплікаторів Ляпко. Порівняти їх та оцінити ефективність застосування у пацієнтів з остеохондрозом шийного відділу хребта.
Об’єкт дослідження — рівень якості життя у пацієнтів з остехондрозом шийного відділу хребта.
Предмет дослідження — динаміка рівня якості життя у пацієнтів з остехондрозом шийного відділу хребта під впливом запропонованих програм реабілітації із включенням комплексу вправ лікувальної фізкультури та застосуванням аплікатора Ляпко.
Наукова новизна одержаних результатів: у дослідженні було проведено вивчення та аналіз рівня якості життя пацієнтів з остеохондрозом шийного відділу хребта.
Вперше було проаналізовано ефективність застосування запропонованих методів реабілітації, таких як лікувальна фізкультура та аплікатор Ляпко за динамікою показників опитувальника SF-36 для визначення рівня якості життя.
Практичне значення одержаних результатів. На основі аналізу отриманих результатів дослідження, запропонувати науково
обґрунтовані комплексні програми реабілітації пацієнтів з остеохондрозом шийного відділу хребта.