dc.description.abstract | Дисертацію присвячено вивченню ролі шишкоподібної залози в регуляції місячних хроноритмів діяльності нирок у нормі, а також при сулемовій інтоксикації організму. Вперше встановлено, що функціонально-біохімічні показники діяльності нирок характеризуються чітко вираженою періодичністю відповідно до фаз місячного циклу. Зміни фотоперіоду (постійне освітлення, постійна темрява) порушують інтегральні показники хроноритмів досліджуваних функцій нирок.
Доведено, що сулемова нефропатія викликає істотні зміни в показниках місячних ритмів екскреторної, іонорегулювальної та кислотовидільної функцій нирок, а також фібринолізу і протеолізу в сечі, плазмі крові й кірковій речовині нирок. Показано, що хроноритмологічні ефекти сулемової інтоксикації залежать від функціональної активності шишкоподібної залози. Уведення розчину сулеми у дозі 0,5 мг/кг маси тіла за умов гіпофункції епіфіза призводить до більш вираже-них змін інтегральних характеристик місячних хроноритмів досліджуваних показників фун-кціонального стану нирок порівняно з наслідками впливу двохлористої ртуті на тлі гіперфункції даного нейроендокринного органа.
З’ясовані особливості хроноритмологічних перебудов основних ренальних функцій, а також показників фібринолітичної та протеолітичної активності сечі, плазми і кіркової речовини нирок відповідно до фаз місячного циклу дають можливість полегшити діагностику ниркової патології на початкових етапах її розвитку та удосконалити профілактику і лікування відповідних захворювань. | uk |